შინაგან საქმეთა სამინისტრო და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ 16-დღიან გლობალურ კამპანიას შეუერთდნენ. მსოფლიო კამპანიის ფარგლებში, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაიწყო საინფორმაციო ღონისძიებები, სლოგანით - "არა ქალზე ძალადობას!" .
შინაგან საქმეთა სამინისტროში გამართულ ღონისძიებაზე მოწვეულ სტუმრებს სიტყვით მიმართეს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილემ - თამილა ბარკალაიამ და პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ - მიხეილ სარჯველაძემ.
ღონისძიებას პარლამენტის წევრები, საკანონმდებლო ორგანოს გენდერული თანასწორობის მუდმივმოქმედი საბჭოს, სახალხო დამცველის აპარატის, სამთავრობო სექტორის და აღნიშნულ საკითხებზე მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის დირექტორმა - გიორგი ოსაძემ და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს სსიპ სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოს დირექტორმა - მერი მაღლაფერიძემ წარმოადგინეს პრეზენტაციები, რომელთა მეშვეობითაც სტუმრებმა ინფორმაცია მიიღეს ქალზე ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით აღნიშნული სამინისტროების მუშაობის შესახებ.
კამპანიის მიზანია საზოგადოების ინფორმირება ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ სახელმწიფოს პოლიტიკის შესახებ, ქალთა გაძლიერება/ხელშეწყობა და მათ მიმართ ძალადობის პრევენცია, ჯერ კიდევ ლატენტური ძალადობის შემთხვევებისა და გენდერის ნიშნით ჩადენილი დანაშაულების ადრეულ ეტაპზე გამოვლენა.
კამპანიის ფარგლებში, დღეიდან, მოსახლეობისთვის უკვე დაიგზავნა მოკლე საინფორმაციო სატელეფონო ტექსტური შეტყობინები, ასევე დაგეგმილია არაერთი ღონისძიება, მათ შორის: საინფორმაციო შეხვედრები თბილისსა და რეგიონებში სხვადასხვა სამიზნე ჯგუფთან; ასევე, საინფორმაციო შეხვედრა ძალადობაგამოვლილ ქალებთან; გასვლითი შეხვედრა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, სადაც მოხდება სხვადასხვა რელევანტური თემის განხილვა; სამუშაო შეხვედრა მედიასთან, რომლის მიზანია მედიასაშუალებების წარმომადგენლებს, ადგილობრივი და საერთაშორისო პრაქტიკის ანალიზის საფუძველზე, ძალადობის შემთხვევების ეთიკური გაშუქების შესახებ მიეწოდოთ ინფორმაცია. ასევე, ამერიკის საელჩოს მხარდაჭერით დაგეგმილია სექსუალური შევიწროების შესახებ საინფორმაციო ბანერების განთავსება საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში.
შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს ქალთა მიმართ ძალადობის და ოჯახში ძალადობის კატეგორიის დანაშაულების დროული გამოვლენა და ეფექტიანი გამოძიება, აგრეთვე, ძალადობის წინააღმდეგ მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლება და ძალადობის მსხვერპლთა მხარდაჭერა, სახელმწიფო სერვისებზე მათი ინფორმირების გზით, საზოგადოებისთვის კიდევ ერთხელ შეხსენება, რომ სახელმწიფო აქვს მკაცრი პოლიტიკა ძალადობის ჩამდენი პირების მიმართ.
ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ 16-დღიანი კამპანია მსოფლიოში 1991 წლიდან იმართება, 25 ნოემბრიდან 10 დეკემბრის ჩათვლით. კამპანიას მსოფლიოს 187 ქვეყანა და 5000-ზე მეტი ორგანიზაცია აღნიშნავს. კამპანიის მიზანია ქალთა მიმართ ძალადობის საკითხებზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების გზით ძალადობის პრევენციის ხელშეწყობა.

The Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs joined the 16-day global campaign on the fight against violence against women. Within the global campaign, the Ministry of Internal Affairs launched the information events using the slogan – “No Violence Against Women!”.
Deputy Minister of Internal Affairs – Aleksandre Darakhvelidze, Deputy Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs – Tamila Barkalaia and the Chair of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament – Mikheil Sarjveladze delivered the opening remarks at the Ministry of Internal Affairs.
Members of the Parliament, the representatives of the Public Defender’s Office, State Agencies and the International Organizations working on these issues attended the event.
Director of the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the Ministry of Internal Affairs – Giorgi Osadze and the Director of the LEPL Agency for State Care and Assistance for the (Statutory) Victims of Human Trafficking of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs – Meri Maglaperidze delivered presentations, through which the invited guests received information about the activities implemented by the Ministries on fighting against violence against women.
The campaign aims to inform society about the country’s policy against violence against women, to empower/support women and prevent violence against them, to detect concealed violence cases and gender-based crimes at an early stage.
Within the campaign the short information text messages have already been sent to the population, numerous events are also planned, including: information meetings with different target groups in Tbilisi and regions; Also, an information meeting with the abused women; Working meeting with the non-governmental organizations, where various relevant topics will be discussed; Working meeting with the media, which aims to provide media representatives with the information on the ethical coverage of violence cases based on the analysis of local and international practices. In addition, with the support of the US Embassy, it is planned to place information banners on sexual harassment in public gathering places.
One of the priorities of the Ministry of Internal Affairs is to timely detect and effectively investigate the cases of domestic violence and violence against women, furthermore, to raise public awareness against violence and to support the victims of violence regarding state services, to remind public once again that the state has a strict policy against the perpetrators of violence.
16-day campaign on the fight against violence against women has been globally held since 1991, from November 25 to December 10. 187 countries and more than 5000 thousand organizations celebrate the campaign. The aim of the campaign is to promote the prevention of violence by raising public awareness on the violence against women.